Poradnik kawosza

Jakie tabletki do czyszczenia ekspresu wybrać?

Zakup ekspresu do kawy jest w większości przypadków podyktowany chęcią codziennego picia pysznej i aromatycznej kawy. Jednak żeby kawa zachowywała nieustannie głęboki smak, konieczne jest regularne czyszczenie ekspresu. Wówczas usuwane są wszystkie pozostałości po przyrządzanej kawie, spienianym mleku oraz inne osady znajdujące się w urządzeniu. Zyskujemy wtedy pewność, że smak kawy nie ulegnie zmianie. Pozostaje pytanie, co należy zrobić, aby ekspres pomimo wręcz nieustającej eksploatacji pozostawał czysty? Uznani producenci urządzeń do przygotowywania kawy zalecają, aby sprzęt czyścić przy pomocy tabletek do czyszczenia ekspresu. Tabletki odkamieniające do ekspresów powinny znaleźć się w każdym domu, w którym użytkowany jest sprzęt do przygotowywania kawy. W dalszej części artykułu omawiamy podstawowe kwestie związane z używaniem tabletek do ekspresu, a także przedstawiamy ranking najlepszych tabletek do czyszczenia ekspresu 2024.

Tabletki do czyszczenia ekspresu – Ranking 2024

Jak działają tabletki do czyszczenia ekspresu?

Posiadacze ekspresu często zadają pytanie- jak działają tabletki do czyszczenia ekspresu? Nie ma w nim nic dziwnego, otóż ekspres do kawy jest urządzeniem drogim, dlatego nie chcą mu zaszkodzić poprzez użytkowanie niewłaściwych środków do konserwacji i czyszczenia. Właściwie wykorzystywane tabletki są nieocenione w usuwaniu osadów, resztek tłuszczu i oleju, czyli substancji, które wręcz każdorazowo pozostają w urządzeniu po przygotowaniu kawy. Należy pamiętać, że zaniedbanie czyszczenia nie wpłynie wyłącznie na smak kawy, ale przede wszystkim na żywotność sprzętu. Stopniowo może nasilać się awaryjność sprzętu, aż do momentu kiedy ten zupełnie przestanie funkcjonować. Niezwykle istotne jest, aby obok wymaganej regularności używać wyłącznie specjalnie dedykowanych środków. Jakie tabletki do ekspresu wybrać? Powinny to być oryginalne tabletki do czyszczenia ekspresu, aby stan ekspresu po aplikacji nie ulegał pogorszeniu.

Zobacz również >>> Opinie o spieniaczach do mleka

Jak korzystać z tabletek do czyszczenia ekspresu?

Zanim przystąpimy do stosowania tabletki do czyszczenia ekspresu, należy poznać teoretyczne aspekty tego, jak korzystać z tabletek do czyszczenia ekspresu. W pierwszej kolejności należy zapoznać się ze sposobem stosowania tabletek, a następnie porównać je z zaleceniami od producenta. Pominięcie tej kwestii jest błędem kardynalnym, ponieważ niepoprawne stosowanie może skutkować uszkodzeniem ekspresu. Warto pamiętać, że każdy model ekspresu może posiadać zupełnie odmienny sposób korzystania z tabletek, który dostosowany jest do specyfikacji i budowy urządzenia.

Czyszczenie
Regularne czyszczenie ekspresu pozwala zachować znakomity smak kawy.

Zastosowanie tabletek w ekspresach automatycznych

Każdy rodzaj ekspresu będzie miał inne zastosowanie tabletek do czyszczenia, więc poniżej przedstawiamy sposoby zastosowania odkamieniaczy w ekspresach automatycznych:

  • z pojemnikiem na kawę rozpuszczalną – tabletkę umieszcza się w pustym pojemniku dedykowanym do wsypywania kawy rozpuszczalnej, a następnie włącza program służący do przygotowywania kawy rozpuszczalnej. Płyn powinien ściekać do filiżanki umiejscowionej pod dyszą ekspresu, jednak proces należy przerwać w trakcie i ponownie go uruchomić po upływie ok. 10 minut. Zaparzanie kawy rozpuszczalnej powinno być powtórzone kilkukrotnie aż do uzyskania czystej wody;
  • bez pojemnika na kawę rozpuszczalną – dowolne, oddzielne naczynie, np. miskę, napełnić ciepłą wodą i pozostawić w niej tabletkę, aż do momentu rozpuszczenia. W przygotowanym roztworze należy przemywać przy pomocy gąbki wszystkie sitka i dysze z ekspresu. Po 10 minutach powinny być przepłukane pod bieżącą wodą, wysuszone i ponownie zamontowane w ekspresie.

Tabletki do czyszczenia ekspresów posiadają również zastosowanie w czyszczeniu pojemników, które mają kontakt z kawą, tj. termosy lub dzbanki, w których gromadzi się osad. Konieczne jest wówczas umieszczenie w nich tabletki, a następnie zalanie ciepłą wodą. Zalana tabletka powinna przez ok. 30 minut oddziaływać w naczyniu. Później należy wylać rozwór i dokładnie przepłukać wnętrze.

Zobacz również >>> Jaki ekspres do kawy do 2500 zł?

Jak wybrać i gdzie kupić tabletki do czyszczenia ekspresu?

Tabletki czyszczące do ekspresu zazwyczaj charakteryzują się uniwersalnością, co zapewnia im kompatybilność z każdym rodzajem ekspresów. W celu przedłużenia użyteczności sprzętu należy wybierać tabletki sprawdzonych i oryginalnych marek. Zyskujemy pewność, że w swoim składzie chemicznym posiadają substancje odpowiedzialne za kompleksowe czyszczenie sprzętu. Dodatkowo posiadają nieocenioną funkcję. Usuwają nie tylko widoczne zanieczyszczenia, ale również namnażające się bakterie. Tabletki do ekspresu pozostawiają wnętrze nieskazitelnie czyste, jeżeli przestrzegane są zasady ich wykorzystania. Należy pamiętać, że większość nieoryginalnych tabletek stwarza wyłącznie pozorne wrażenie czystości, które w późniejszym czasie odbije się na smaku kawy oraz sprawności ekspresu.

Tabletki odkamieniające do ekspresów dostępne są niemal w każdym stacjonarnym sklepie z urządzeniami AGD. Ponadto, stanowią stały asortyment sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą urządzeń AGD oraz w tych ukierunkowanych wyłącznie na urządzenia do przygotowywania kawy. Dokonując zakupu w sklepie internetowym można jednorazowo zakupić wszystkie środki do czyszczenia ekspresu, tj. odkamieniacz, płyn do czyszczenia oraz filtry. Ceny są przystępniejsze niż w sklepach stacjonarnych, a koszty wysyłki przy większych zakupach przestają być odczuwalne. Wybierając tabletki do expresu warto kierować się nie tylko ceną. Dobre tabletki do czyszczenia ekspresu kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

[Ocen: 4 Średnia: 4]

2 komentarze do “Jakie tabletki do czyszczenia ekspresu wybrać?

  • Testowałam chyba wszystkie dostępne środki do czyszczenia ekspresów, miałam płyn, koncentrat, kapsułki żelowe, kostki 3w1 ale nic tak dobrze nie czyści jak klasyczne tabletki odkamieniające. Na przestrogę zalecam jednak dokładnie przeczytać przed użyciem, jak używać takich tabletek, by nie zepsuć ekspresu.

    Odpowiedz
    • To ja nie rozumiem. W KAZDYM EKSPRESIE ODWAPNIANIE A CZYSZCZENIE PRZEWODU KAWOWEGO TO DWIE ROZNE CZYNNOSCI Więc nie mylisz tego chyba bo rozmawiamy właśnie o czyszczeniu tłuszczu i olejów po kawie a nie kamienia gdzie wystarczy ocet lub kwasek cytrynowy

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *