Poradnik kawosza

Kawiarka elektryczna, jaka najlepsza? Ranking i opinie

Rozwój branży ekspresów do kawy nie wpłynął negatywnie na popularność tradycyjnych urządzeń do parzenia kawy. Nadal dostrzegalny jest trend użytkowania kawiarek. Innowacje technologiczne sprawiły, że coraz częściej wybierane są kawiarki elektryczne. Stanowią połączenie tradycyjności oraz nowoczesności. Urządzenie wizualnie przypomina klasyczną kawiarkę, jednak wzbogacone zostało o mechanizmy, które umożliwiają korzystanie z kawiarki bez płyty grzewczej. Kawiarka elektryczna jest o wiele bardziej praktyczna. Sprawdza się w każdym miejscu, wystarczy wyłącznie posiadanie dostępu do źródła prądu. Wiele osób zastanawia się, jaką kawiarkę elektryczną wybrać, dlatego podpowiadamy co należy uwzględnić podczas zakupu. Dodatkowo nasz ranking kawiarek elektrycznych 2024 przedstawia rzeczową ocenę poszczególnych modeli.

Ranking kawiarek elektrycznych 2024

Poniżej znajdziesz najlepsze kawiarki elektryczne w 2024 roku.

Jak działa kawiarka elektryczna?

Zaparzarka do kawy elektryczna działa w niezwykle prosty sposób. Złożona jest ze: zbiornika na wodę, zaworu bezpieczeństwa, sitka na kawę i górnego pojemnika. Górny pojemnik jest miejscem ostatecznego gromadzenia się parzonego naparu. Od pozostałych elementów urządzenia oddzielony jest uszczelką. Prostota budowy sprawia, że kawiarka elektryczna jest łatwa w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo zawiera mechanizm umożliwiający podgrzewanie wody, który występuje w formie plastikowej podstawy.

Najlepsza kawiarka elektryczna

Przed rozsmakowaniem się w świeżo przygotowanej kawie, należy wykonać kilka prostych czynności. W pierwszej kolejności należy wlać wodę do dolnego pojemnika. Wiele kawiarek posiada wskaźnik, oznaczający wymaganą i dopuszczalną ilość wody, jaką należy wlać do urządzenia. Później należy założyć sitko i wsypać na nie zmieloną kawę. Kawy nie powinno się dociskać, a górny element kawiarki powinien być dokładnie dokręcony. Po wykonaniu powyższych czynności, całość należy umieścić na podstawie elektrycznej i włączyć urządzenie.

Zobacz również >>> Jaki tani ekspres do kawy kupić?

Kafetiera elektryczna podgrzewa wodę, która znajduje się w dolnym zbiorniku. W rezultacie zaczyna ona przenikać przez sitko z kawą. Równolegle wytwarzane jest podciśnienie, które pozwala na wypchnięcie zaparzonej kawy do górnego pojemnika. Ogromną zaletą kawiarki elektrycznej jest zdolność do samodzielnego wyłączenia po przygotowaniu napoju. Co więcej, w niektórych modelach dostępna jest opcja podgrzewania przygotowanego napoju.

Kawiarka elektryczna – jak wybrać? Jakie opinie użytkowników?

Asortyment kawiarek elektrycznych nieustannie zaskakuje. Urządzenia mogą występować pod różną nazwą: kafera, kafeterka, zaparzarka, jednak działają w niemal identyczny sposób. Poszczególne parametry wpływają na proces parzenia kawy, co przekłada się na smak i aromat napoju. Dobra, elektryczna kawiarka może być doskonałą alternatywą dla ekspresu do kawy. Kawa przygotowana w kawiarce może zaskakiwać swoim kunsztem. Jedną z największych zalet tego urządzenia jest cena. Są o wiele tańsze niż ekspresy, dlatego cechują się przystępnością dla większej ilości gospodarstw domowych.

Zobacz również >>> Ekspresy do kawy do 2000 zł

Miłośnikom mlecznej kawy nasuwa się pytanie, jaka kawiarka będzie dla nich najlepsza. Okazuje się, że kawiarka elektryczna ze spieniaczem doskonale spełnia swoją rolę. Złożona jest z dwóch osobnych pojemników na kształt dzbanuszków, umieszczonych na jednej podstawie. Spienione mleko można swobodnie mieszać z zaparzoną kawą i samodzielnie dozować ilość w zależności od potrzeb. Kawiarka elektryczna ze spieniaczem umożliwia przygotowanie cappuccino, latte macchiato, a nawet gorącej, mlecznej czekolady.

Kawa z elektrycznej zaparzarki

Parametry kawiarek elektrycznych- na co zwrócić uwagę?

Na poniższe parametry należy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać sprzęt doskonały. Dodatkowo, najistotniejsze cechy uwzględnia zamieszczony ranking kawiarek elektrycznych. Najlepsza kawiarka ciśnieniowa musi być nie tylko funkcjonalna, ale również dekoracyjna.

Pojemność

Najlepsza kawiarka elektryczna musi być dopasowana do ilości domowników spożywających kawę. Wówczas wspólnie można delektować się smakiem najpopularniejszego pobudzającego napoju. W przypadku kawiarek elektrycznych, zazwyczaj mają one większą pojemność, dlatego nie ma urządzenia, które pozwala na przygotowanie wyłącznie pojedynczej filiżanki kawy. Niektóre modele pozwalają na przygotowanie nawet do siedmiu filiżanek kawy. Zakup kawiarki „na wyrost” nie znajduje zastosowania na co dzień. Przygotowanie mniejszej ilości kawy, niż zaleca producent, znacząco obniża jakość napoju, ponieważ nie jest generowane wystarczające podciśnienie do przygotowania aromatycznej kawy. Zazwyczaj zalecana pojemność zbiornika rozpoczyna się od 300 ml.

Wykonanie

Pierwotne kawiarki były zazwyczaj wykonywane ze stali lub aluminium. Zdarzało się, że górne elementy były ceramiczne. Wykorzystanie prądu do pracy kawiarki sprawiło, że sposób wykonania obecnych kawiarek jest zmodyfikowany. Podstawa, na której umieszczana jest kawiarka, zrobiona jest zazwyczaj z plastiku, a dolny zbiornik wytworzony jest przy użyciu metalu. Polecana kawiarka powinna być stalowa, ze szczególnym naciskiem na wytworzenie ze stali nierdzewnej. W przypadku górnych elementów występuje większa swoboda. Spotykane są kawiarki z górą wykonaną z tworzywa sztucznego lub szkła. Różnorodność wzorów i kolorów dostrzegalna jest na powierzchni całego urządzenia.

Moc

Zróżnicowanie pomiędzy kawiarkami dostrzegalne jest również pod względem mocy urządzeń. Najlepsze kawiarki elektryczne mogą mieć moc o wartości nawet 500 W. Najczęściej spotykane są te z przedziału od 200 W do 500 W. Posiada to przełożenie na czas parzenia kawy. Wraz ze wzrostem tej wielkości, skraca się czas przygotowania kawy.

Jaka kawiarka elektryczna najlepsza ranking

Dodatkowe funkcje

Ponadprogramowe możliwości oferowane przez te niepozorne urządzenia mogą zaskakiwać, co docenia nasz ranking kawiarek elektrycznych. W przypadku modeli zaawansowanych technologicznie, kawiarki elektryczne posiadają specjalny panel do sterowania pracą urządzenia. Umożliwia to przygotowanie kawy na określony moment lub utrzymywanie temperatury kawy przez wskazany czas. Niektóre urządzenia występują z timerem. Dodatkowo, pewne modele dopuszczają mycie poszczególnych elementów kawiarki w zmywarce, co zyskuje pochlebne opinie posiadaczy.

Producent i trwałość

Należy pamiętać, że w przypadku uznanych producentów zyskujemy pewność, że zastosowane materiały posiadają wymagany atest kontaktu z żywnością. Dodatkowo wykonane przez nich sprzęty cieszą się wysoką jakością, która przekłada się na dłuższą żywotność urządzenia i głębszy smak kawy. W szczególności warto zwrócić uwagę na uszczelki, które są elementem eksploatacyjnym. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na ich dostępność na rynku, co pozwala uniknąć późniejszych trudności. Warto również zapoznać się z warunkami gwarancji. Największym uznaniem wśród kawoszy, cieszą się marki: Botti, Ariete Mokina, DeLonghi, Bialetti, Fagor, Duka, GAT. Wieloletnie doświadczenie oraz wiedza pozwalają na stworzenie niemal idealnych urządzeń.

Zobacz również >>> Jaki ekspres przelewowy kupić?

[Ocen: 5 Średnia: 3.6]

Jeden komentarz do “Kawiarka elektryczna, jaka najlepsza? Ranking i opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *