Ekspresy do kawy

Jaki ekspres do kawy kupić? Jaki najlepszy? RANKING i opinie

Ekspres do kawy stał jednym z niekwestionowanych urządzeń AGD w domach miłośników dobrej kawy. Bez wątpienia sekret jego powodzenia spowodowany jest prostym przygotowaniem wyśmienitej kawy. W ostatnich latach, dostrzegany jest szczególny wzrost zainteresowania ekspresami do kawy, dlatego producenci oferują coraz więcej modeli, coraz bardziej zróżnicowanych i bogatych w nowe funkcje. Wybierając ekspres do kawy nie należy kierować się wyłącznie ceną i wyglądem, ponieważ to, jaki ekspres będzie zakupiony, jest niezwykle ważne w dalszym użytkowaniu i przygotowywaniu ulubionego napoju.

W niniejszym poradniku przedstawiamy podpowiadamy, jaki ekspres do kawy kupić. Dodatkowo przedstawiamy praktyczny ranking ekspresów do kawy, które są najchętniej wybierane przez użytkowników. Naszym wyznacznikiem były dobre opinie o ekspresach oraz adekwatność cen do jakości urządzeń i oferowanych przez nie funkcji. Zobacz nasz ranking ekspresów do kawy oraz sprawdź jaki ekspres do kawy będzie najlepszy dla Ciebie.

RANKING ekspresów do kawy 2024

Zastanawiasz się, jaki ekspres do kawy w 2024 kupić? Gdzie znaleźć niezależny ranking ekspresów do kawy? Nasi eksperci przygotowali poradnik jaki ekspres do kawy najlepiej kupić oraz praktyczny ranking ekspresów 2024 dostępny poniżej.

Rodzaje ekspresów do kawy w 2024

Osoby, które wcześniej nie miały styczności z ekspresami do kawy, mogą mieć ogromny problem zastanawiając się jaki ekspres wybrać. Tylko odpowiednie urządzenie umożliwi przygotowanie napoju o pożądanym smaku. W pierwszej kolejności należy dokładnie poznać zastosowanie oraz specyfikację poszczególnych rodzajów, co w głównej mierze zawęża krąg poszukiwań. Jednak na tym nie koniec. Należy również rozważyć, jaki sposób działania najlepiej się sprawdzi i równolegle poświęcić chwilę na poznanie trybów i możliwości przygotowania kawy. Najlepsze ekspresy do kawy to te, które są nieustannie użytkowane, a nie są wyłącznym elementem dekoracyjnym w kuchni. Cena ekspresu do kawy stanowi pewien wyznacznik jakości sprzętu, ale nie jest tym jedynym. Z pewnością po przeanalizowaniu całego artykułu, dylemat o tym jaki ekspres wybrać będzie o wiele mniejszy.

Dobry ekspres do kawy z młynkiem opinie

Ekspres ciśnieniowy

Niemal każdy ranking ekspresów do kawy lokuje ekspresy ciśnieniowe w pozycji lidera. Ekspresy ciśnieniowe są niezwykle popularne nie tylko w restauracjach, ale również w domach. Charakteryzują się możliwością wydobycia z kawy niepowtarzalnego i cenionego aromatu. Ponadto wiele modeli posiada dodatkowe funkcje, m.in. spienianie mleka lub przygotowanie wskazanego rodzaju kawy. Pojęcie ekspres automatyczny obejmuje niezwykle zróżnicowaną ilość i rodzaje funkcji co sprawia, że ceny niektórych modeli mogą przyprawić o zawrót głowy. Niewątpliwie, jego cena jest pewnym odzwierciedleniem jakości, jednak nie należy wyłącznie nią się kierować. Dobry ekspres ciśnieniowy powinien posiadać kilka istotnych parametrów. Jaki ekspres do kawy ciśnieniowy wybrać? Zobacz poniżej.

Zobacz również >>> Ranking ekspresów ciśnieniowych ze spieniaczem mleka

Ekspres ciśnieniowy – rodzaje

Główny podział ekspresów ciśnieniowych obejmuje ekspresy kolbowe i ekspresy automatyczne. W przypadku ekspresów kolbowych wymagane jest większe zaangażowanie posiadacza do przygotowania kawy. W jego gestii znajduje się odmierzenie właściwej ilości kawy oraz umiejscowienie kolby w urządzeniu do parzenia kawy. Z kolei ekspresy ciśnieniowe automatyczne minimalizują ilość czynności związanych z przygotowaniem kawy. Konieczne jest wciśnięcie odpowiedniego przycisku i umiejscowienie filiżanki. Automatyczny ekspres ciśnieniowy jest nie tylko większy od kolbowego, ale także droższy.

Ciśnienie i moc urządzenia

Niemniej jednak pod uwagę należy wziąć także ciśnienie, ponieważ wraz z jego wartością wzrasta jakość i smak uzyskanego napoju. Najpopularniejsze modele posiadają wartość oscylującą w okolicach 15 barów. Jednak urządzenia z wartością przekraczającą 15 barów umożliwiają sporządzenie bardziej intensywnej kawy. Wraz z mocą ekspresu skraca się czas przygotowania kawy. Wśród ekspresów automatycznych najczęściej występującymi są te o mocy 1300-1500 W, a w przypadku ekspresów mechanicznych zalecana moc będzie oscylowała pomiędzy 800 a 1300 W.

Spienianie mleka

Coraz więcej osób decyduje się na picie kawy wyłącznie ze spienionym mlekiem. Na rynku pojawiają się oddzielne urządzenia, które umożliwiają przyrządzenie tego dodatku do kawy. Ekspresy ciśnieniowe z powodzeniem je zastępują, z uwagi na wyposażenie w specjalny system, który pozwala właśnie na spienienie mleka. Ekspresy kolbowe posiadają w tym celu specjalną dyszę albo zintegrowany pojemnik na mleko. Funkcja Cappuciniatore albo osobny pojemnik, umożliwiają przyrządzenie pysznego capuccino. Podczas wyboru należy kierować się przede wszystkim tym, który sposób jest dla domowników najdogodniejszy i spełni wymagania podniebienia.

Ranking ekspresów do kawy ze spieniaczem mleka

Filtr do ekspresu

Niemniej istotne jest wyposażenie urządzenia w specjalny filtr. Umożliwia on dokładne oczyszczenie wody, która przepływa przez filtr z aktywnym węglem. Spełnia on dwie funkcje- pozwala na zwiększenie żywotności urządzenia, a ponadto poprawia smak kawy. Równolegle należy zwrócić uwagę na obecność regulacji dysz. Wówczas można przygotować kawę zarówno do filiżanki, jak i ulubionego wysokiego kubka.

Rodzaj kawy

Ten aspekt jest dla wielu osób decydujący. Ekspresy kolbowe umożliwiają picie kaw, w których nieoceniony walor smakowy pełni spienione mleko lub delikatna kremowa pianka. Zdecydowana część miłośników kawy ceni sobie kilka rodzajów kawy, dlatego najdogodniejszy będzie dla nich ekspres, który spełni wszystkie ich zachcianki smakowe, a także zachwyci gości. Ekspresy ciśnieniowe doskonale wpisują się w te wymagania, ponieważ umożliwiają sporządzenie wielu rodzajów napoju, także kawy mielonej, kawy z saszetek, czy kawy z kapsułek. Dodatkowo niektóre modele charakteryzują się obecnością młynka, który pozwala na przygotowanie kawy ze świeżo zmielonych ziaren.

Wygląd urządzenia

Bez wątpienia, w idealnie urządzonych kuchniach meble oraz wyposażenie AGD stanowią nierozłączną całość, dlatego warto, aby ekspres do kawy także pasował do wystroju. Producenci oferują coraz bardziej zróżnicowane modele. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kolor, wielkość urządzenia i jego ogólny design. Wówczas ekspres nie będzie posiadał wyłącznie funkcji użytkowej, ale również dekoracyjną. Jednak sam wybór nie powinien być wyłącznie podyktowany wyglądem ekspresu.

Wyświetlacz

Najlepsze ekspresy do kawy posiadają wbudowany wyświetlacz, który pozwala na sprawdzenie stanu parzenia kawy. Jego obecność pozwala na przerwanie procesu parzenia kawy w każdym momencie. Co więcej, umożliwiają automatyczne zaprogramowanie momentu uruchomienia urządzenia. Zatem ciepła kawa może być gotowa w każdym momencie, rano lub po powrocie do domu. Wyświetlacz umożliwia łatwiejszy sposób wyboru kawy, z uwagi na zilustrowanie możliwości urządzenia.

Ranking ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy na kapsułki 2024

Ranking ekspresów do kawy bez ekspresów na kapsułki nie mógłby istnieć. Z uwagi na funkcjonalność i wygodę, w zaskakującym tempie popularność zyskuje ekspres na kapsułki. Ten ekspres automatyczny charakteryzuje się wykorzystaniem specjalnych kapsułek, które skrywają w sobie gotowe kompozycje smacznych kaw. Kapsułki mogą być dodatkowo wzbogacone o cukier lub mleko. Cechuje się niezwykłą łatwością w użytkowaniu, która ogranicza się wyłącznie do umiejscowienia kapsułki w przeznaczonym do tego miejscu i naciśnięcia przycisku. Największą przyjemność może sprawiać próbowanie nowych kapsułek. W sprzedaży dostępna jest ogromna ilość kapsułek, które umożliwiają przyrządzenie kaw pasujących do przeróżnych preferencji smakowych. To z pewnością dobry ekspres dla osób ceniących wygodę i czas. Jaki ekspres do kawy na kapsułki wybrać? Zobacz poniżej.

Zobacz również >>> Ranking ekspresów na kapsułki

Ekspresy przelewowe 2024

Ranking ekspresów do kawy mielonej prezentuje także ekspresy znane każdemu. Ekspresy przelewowe najczęściej wybierane są przez miłośników klasycznej kawy ze względu na niską cenę. Posiadają prostą budowę, złożoną z pojemnika na wodę, systemu grzewczego oraz dzbanka. Wykorzystywane są wyłącznie do parzenia mielonej kawy. Urządzenie poddaje zagotowaniu wodę, która następnie przepływa przez zmieloną kawę i w rezultacie spływa do dzbanka. Jaki ekspres do kawy przelewowy wybrać? Zobacz poniżej.

Zobacz również >>> Ranking ekspresów przelewowych

Ekspres przelewowy – jak wybrać?

W swojej prostej budowie, ekspresy przelewowe mogą posiadać kilka przydatnych funkcji, które ułatwią korzystanie z nich. Ze względów bezpieczeństwa należy wybrać ekspres przelewowy, który posiada funkcję zabezpieczającą przez przegrzaniem albo automatyczne wyłączanie, co jest o wiele bardziej zalecane. Dodatkowo tego typu urządzenia mogą być wyposażone w zabezpieczenia przez kapaniem oraz wskaźniki poziomu wody w zbiorniku. Wiele modeli umożliwia samodzielne regulowanie temperatury wody. Komfortowe w użytkowaniu są ekspresy, które mają wbudowaną funkcję zapamiętywania wprowadzonych preferencji. Ekspres przelewowy umożliwia jednorazowe przygotowanie większej ilości kawy, co jest nieocenione przy większej ilości osób oczekujących na kawę lub dla osób, które cechują się zwiększonym zapotrzebowaniem na ten napój.

Wady expresów przelewowych

Ekspresy przelewowe zostały stworzone z myślą o osobach, które planują przygotowywać ograniczone rodzaje kawy, dlatego z tego względu nie znajdują właściwego zastosowania w wielu domach. Przyrządzenie idealnego napoju wymaga posiadania chociażby minimalnej ilości wiedzy o kawach, która pozwoli przygotować aromatyczny i smaczny napój. Te urządzenia nie posiadają możliwości spieniania mleka, dlatego konieczny może okazać się zakup dodatkowego urządzenia. Prawidłową pracę ekspresów przelewowych zapewniają wymienne filtry papierowe lub wielorazowe, co w dłuższej perspektywie czasu może stanowić spory wydatek.

Najlepszy ekspres do kawy przelewowy ranking i opinie

Ekspres do zabudowy czy wolnostojący w 2024?

Mało osób wie, jaki ekspres dopasować do zabudowanej kuchni. Wśród polskich potencjalnych posiadaczy expresów do kawy, jest mała wiedza o ekspresach do zabudowy. Bez wątpienia, niska częstotliwość stosowania tego rozwiązania posiada przełożenie na wysoką cenę tych urządzeń. Jednak jest to bardzo ciekawa opcja dla osób, które w projekcie kuchni uwzględniają wyłącznie zabudowanie sprzętu AGD. Ekspresy do kawy wolnostojące mogą być ustawiane ze względu na aktualne potrzeby i aranżacje kuchenne, jednak zajmują określoną ilość miejsca na blacie. Charakteryzują się jednak większą ilością modeli i rodzajów. Jaki ekspres do kawy do zabudowy wybrać? To opisaliśmy w innym poradniku.

Młynek w ekspresach do kawy

Dla miłośników parzonej kawy najlepiej sprawdzają się ekspresy wyposażone w młynek, co umożliwia zastąpienie dodatkowych urządzeń. Najczęściej polecane ekspresy do kawy z młynkiem to expresy automatyczne, wyposażone w młynki żarnowe. Wyboru należy dokonać pomiędzy młynkiem z żarnem stalowym a ceramicznym. Sposób funkcjonowania jest w zasadzie podobny, a różnice w mieleniu nie zauważalne. Profesjonalni bariści najczęściej użytkują te z żarnem stalowym, ponieważ ceramiczne cechują się mniejszą trwałością. Pod szczególną rozwagę należy poddać deklarowaną grubość mielenia i dopasować ją do preferencji lub wybrać ten młynek, który posiada regulację mielenia. Jaki ekspres do kawy z młynkiem wybrać? Zobacz poniżej.

Zobacz również >>> Ranking ekspresów z młynkiem do ziaren kawy

Czyszczenie ekspresu

Podczas wyboru expresu nie można zapomnieć o jednej z najważniejszych kwestii, a mianowicie o sposobie jego czyszczenia. Jest to niezwykle istotne dla zabieganych osób, które zastanawiają się, jaki ekspres wybrać. Nasz ranking ekspresów do kawy również uwzględnia ten aspekt. Właściwa dbałość o urządzenie wpływa na wydłużenie czasu jego użytkowania. W najprostszych urządzeniach konieczny jest samodzielny demontaż i czyszczenie poszczególnych elementów. Najlepsze ekspresy do kawy wyposażone są w funkcje automatycznego czyszczenia i odkamieniania, co jest niezwykle komfortowe i umożliwia zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu. Niektóre urządzenia posiadają możliwość przesyłania komunikatu, który przedstawia konieczność wyczyszczenia urządzenia. Ta funkcja przede wszystkim dominuje w ekspresach automatycznych. Cena ekspresu do kawy może być wyższa, jeżeli posiada program umożliwiający samoczyszczenie.

Zobacz również >>> Jakie tabletki do czyszczenia ekspresu wybrać?

[Ocen: 1 Średnia: 5]

3 komentarze do “Jaki ekspres do kawy kupić? Jaki najlepszy? RANKING i opinie

  • Ja się wahałam pomiędzy ekspresem ciśnieniowym na raty, a kapsułkowym za gotówkę.. W końcu kupiłam ciśnieniowy Delonghi w 60 ratach 0 procent i uważam, że to był najlepszy wybór.. W kapsułkach przy moim piciu kawy, to chyba bym zbankrutowała.. 🙂

    Odpowiedz
  • Mam ten sam problem z kapsułkami, bankructwo gwarantowane 😉 Również wahałam się między ekspresem ciśnieniowym, a na kapsułki. W końcu wybrałam Breville Prima Latte, bo mogę w nim używać i kawy sypanej i kapsułek 🙂 Kupiliśmy go sobie z mężem w prezencie na święta.

    Odpowiedz
  • Ja się wahałam między ekspresem na kapsułki a na kawę mieloną. No i w końcu wybrałam taki, który ma dwie te funkcje przygotowywania kawy 🙂 Jeżeli chodzi o kawę to nie ma tu miejsca na kompromisy 😉 Dokładnie kupiłam Breville Prima Latte

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *